Energie

V současné době je v České republice vysoká konkurence mezi dodavateli plynu a elektřiny do českých domácností i firem. Proto odběratelé mohou využít výhodných nabídek různých dodavatelů a snížit tak ceny za energie.

Porovnání cen různých dodavatelů nabízí možnost ušetřit za energie.

Dodavatelé plynu

Dodavatel plynu je obchodník nabízející řešení pro dodávky plynu. Ve většině případů se jedná o společnost, která na burze nakupuje komoditu – plyn, a tu pak prodává se ziskem dalším subjektům. Tento způsob obchodu je licencovaný a je charakterizován zákonem č. 458/2000 Sb. Licenci uděluje Energetický regulační úřad na základně podmínek splněných tímto zákonem.

V České republice je k registrováno více než 14 obchodníků s plynem. Pouze někteří z nich však dodávají plyn maloodběratelům z řad domácností a firem. Domácnostem dodává plyn celkem 46 registrovaných dodavatelů. Zbylé registrované firmy většinou pouze nakupují spotřebu sami pro sebe, nebo dodávají plyn pouze velkoodběratelům.

Jak ušetřit za plyn?

Porovnat ceny dodavatelů plynu můžete zde.

Dodavatelé elektřiny

Dodavatel elektřiny je společnost, která nakupuje elektrickou energii s cílem ji následně prodat především koncovým zákazníkům, případně velkoodběratelům. Trh s elektřinou byl liberalizován v roce 2006. Od té doby vzniklo na českém trhu přes 350 alternativních dodavatelů elektřiny.

Dodavatelé elektřiny mohou podle zákona stanovovat koncovou cenu dle své vnitřní cenové politiky. Ze zákona jsou povinni získat licenci od Energetického regulačního úřadu.

Jak ušetřit za elektřinu?

Porovnat ceny dodavatelů elektřiny můžete zde.