Internetové peněženky

V současné době existuje na Internetu několik významných společností, které umožňují zřídit si obdobu bankovního účtu zdarma pouze prostřednictvím Internetu. Tyto elektronické peněženky poté můžete využívat pro internetové platby, bankovní i nebankovní převodyposílání peněz ostatním uživatelům systému a jiné. Výhodou těchto systémů je, že jsou bezplatné, transakce stojí většinou méně než v bankovních institucích a platby probíhají okamžitě.

Existuje několik českých internetových peněženek a několik mezinárodních společností. Ty nejpoužívanější a nejznámější vám přinášíme níže. Kromě níže uvedených peněženek, existují i internetové peněženky pro digitální měny (Bitcoin a jiné kryptoměny).

Skrill

Společnost provozující mezinárodní internetovou peněženku Skrill je registrována v Londýně a platí tak pro ni legislativa Evropské unie. Skrill (původně znám jako MoneyBookers) je plně přeložen do českého jazyka, takže založení a využívání této mezinárodní elektronické peněženky není problém pro žádného občana České republiky.

Skrill nabízí možnosti jako jiné internetové peněženky. Vedení i založení účtu Skrill je zdarma a využívá ho i mnoho českých internetových společností a eshopů. Vhodný je především pro mezinárodní platby, kdy díky využívání tohoto systému můžete výrazně ušetřit oproti bankovním převodům.

Skrill peněženku lze zdarma založit zde.

PayPal

Nejznámější a nejvyužívanější internetový systém pro zprostředkování bezhotovostních plateb je právě systém PayPal. V Evropě zajišťuje této společnosti finanční služby lucemburská dceřiná společnost PayPal (Europe) S.à r.l. & Cie, S.C.A, která je pod dohledem lucemburského dozorčího orgánu. Pro česky mluvící občany je zatím jedinou nevýhodou, že PayPal není plně přeložen do českého jazyka.

Přes PayPal můžete platit ve velkém množství internetových obchodů i jiných obchodních společností po celém světě. PayPal umožňuje přijímat i posílat platby miliónům jeho uživatelů kdekoliv. Díky jeho nebankovní povaze můžete výrazně ušetřit za vysoké bankovní poplatky a provést platby ihned.

PayPal peněženku lze zdarma založit zde.

GoPay

GOPAY s. r. o. je první nebankovní licencovanou institucí elektronických peněz podle platného zákona České republiky o platebním styku. Společnost podléhá plné regulaci ze strany České národní banky a Ministerstva financí.

Bezplatná internetová peněženka GoPay umožňuje platby ve více než 2000 podporovaných internetových obchodech, posílání peněz ostatním uživatelům GoPay, převody peněz na bankovní účty, výběr a vklad finančních prostředků a jiné. Pro základní využívání systému není ani nutné nijak ověřovat identitu vlastníka účtu, v případě vyššího využívání získá ověřený uživatel bez limitní možnosti využití účtu pro různé transakce.

GoPay peněženku lze zdarma založit zde.

PaySec

Internetovou peněženku PaySec provozuje Československá obchodní banka, a. s. pod dozorem ČNB.

Bezplatná internetová peněženka PaySec přináší uživatelům možnosti platby v podporovaných internetových obchodech i přidružených společnostech mimo Internet, posílání peněz ostatním uživatelům PaySec, výběr a vklad finančních prostředků a jiné.

PaySec peněženku lze zdarma založit zde.

Paxum

Bezplatná internetová peněženka Paxum z Kanady je důležitá především pro affiliate partnery, protože je častou jedinou možností výběru financí. Další zajímavostí je možnost vydání platební karty MasterCard k účtu.

Paxum peněženku lze zdarma založit zde.

Ostatní internetové peněženky

Existuje celá řada dalších internetových peněženek, které můžete využít. Pro Čechy ovšem již nejsou tak významné, protože je nevyužívá většina českých obchodníků a zpravidla nejsou přeloženy do českého jazyka. I tak je můžete vyzkoušet. Mezi další platební elektronické peněženky patří: