Jak nakoupit Bitcoin a co to jsou kryptoměny?

Co to je Bitcoin?

Digitální měna Bitcoin (BTC) je první světově využívanou kryptoměnou vytvořená v roce 2008. Jedná se o virtuální měnu, která pro své fungování využívá tzv. blokchain. Jedná se o open-source decentralizovanou síť, kterou vytváří sami uživatelé systému pomocí „těžení“ (bitcoin mining), které šifruje prováděné operace. Elektronická měna Bitcoin vzniká podle jasných pravidel jako odměna pro tyto „těžaře“. Algoritmus měny lze upravit pouze, pokud se shodne na změně většina těžařů. Těžařem se může stát kdokoliv – v současné době je těžba ovšem vysoce energeticky a výpočetně náročná, proto se používá speciální HW a vznikají seskupení – minig pooly.

Běžní uživatelé problematice těžby rozumět nemusejí, protože pro ně je podstatné pouze využití kryptoměny pro klasické finanční operace – tedy nákup, prodej a platba za produkty jiným uživatelům.

Jak nakoupit Bitcoin?

Obdobně jako v regulovaném finančním sektoru je nutné mít vytvořenu bitcoinovou peněženku, na které budou bitcoiny uloženy. Uživatelé si mohou stáhnout software, který umožní zdarma vytvořit peněženku, která bude moci generovat kódy pro příchozí a odchozí platby. Nevýhodou nezávislých bitcoinových peněženek je, že stahují a aktualizují celou historii operací v síti, která má již více než 140 GB a rychle roste. Současnou praxí tak je využít peněženku od nějaké společnosti, která většinou funguje současně jako burza či směnárna. V tomto případě je nutné vybírat peněženku rozvážně, protože částečně má nad Vašimi prostředky kontrolu soukromá společnost. Každá peněženka Vám vytvoří BTC adresu, kterou lze používat pro příjem plateb.

Pro nákup Bitcoin převodem na český účet lze využít v UK registrovanou společnost Coin Mate, kterou založili lidé z České republiky. Online peněženka Coinmate nabízí nákup i prodej BTC (Bitcoinu) ve webovém prostředí. Pro plné využití je nutné ověřit Vaši identitu přes videohovor s doložením pasu nebo občanského průkazu.

Osobně ovšem využívám společnost SpectroCoin, která je též registrována v UK a je vyvíjena z centrály ve Vilniusu pod dozorem orgánů EU. Není zde sice možné převést prostředky na český bankovní účet, je ovšem možné velké množství jiných způsobů převodu. Kromě EUR SEPA bankovní platby je zde navíc i možná platba kartou (VISA, Maestro, MasterCard, VPAY) nebo přes různé transakční systémy (Skrill, Neteller, Payeer, Perfect Money). Je zde možné vést účet v EUR, USD, CZK i jiných měnách. Ověření identity probíhá mnohem snáze, protože stačí pouze nahrání naskenovaného pasu nebo občanského průkazu (ověřeno je do 24h po nahrání). SpectroCoin navíc nabízí možnost stažení mobilní aplikace pro Android, iOS i Windows Phone, která slouží jako pohodlná přenosná peněženka umožňující snadné platby obchodníkům, převody prostředků i obchody na kryptoměnové burze.

Mezi další obdobné služby patří například CoinBase, rakouská BitPanda nebo Virvox (podporuje také Paypal). Kromě toho je možné kupovat Bitcoiny i přímo od uživatelů ve Vaší blízkosti na základě vlastní domluvy například pomocí LocalBitcoins. Bitcoin lze za poplatek nakupovat také v automatových směnárnách. Přehled bitcoinových automatů i míst, kde lze platit Bitcoinem, si lze zobrazit například na Coinmap.org.

Jak uchovávat Bitcoin?

Pokud využíváte výše uvedené peněženky třetích stran, existuje vždy riziko, že se daná společnost může dostat do nějakých problémů. Pro obchodování s kryptoměnou nebo platební operace je využití těchto komerčních peněženek vhodné. V případě, že byste chtěli mít větší množství Bitcoinů jako dlouhodobou investici, je vhodné tyto prostředky z peněženky třetí strany převést do vlastní peněženky. Tu si můžete na počítači vytvořit například pomocí původní bitcoinové aplikace, která ovšem stahuje do zařízení celý blokchain o velikosti mnoha desítek GB a může být ohrožena viry v PC. V případě vlastní peněženky je nutné důkladně uschovat privátní klíč, aby se k Vašim prostředků nikdo nemohl dostat. Pokud hodláte mít v kryptoměně velké množství finančních prostředků je vhodné použít zabezpečenou hardwarovou peněženku. Jednou z nich je například Ledger Wallet.

Ostatní kryptoměny

Po celosvětovém úspěchu kryptoměny Bitcoin začalo vznikat a stále vzniká množství dalších virtuálních měn. Bitcoin v kapitalizaci zabírá necelou polovinu trhu kryptoměn. Mezi ty největší kryptoměny dále patří Litecoin, Ethereum, BCH – Bitcoin Cash (vznikl hardforkem/oddělením od původního Bitcoinu), Ripple, IOTA, NEM, Dash, Monero a stovky dalších. Jiné měny využívají často jiné algoritmy než Bitcoin. Přehled a tržní vývoj ostatních kryptoměn můžete sledovat například na webu CoinMarketCap. Většinu zmíněných měn lze nakoupit na výše zmíněných burzách.

Kde získat Bitcoiny zdarma?

Bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst – nejmenší jednotka se jmenuje Satoshi (1 BTC = 0,00000001 Satoshi). Existuje několik společností, které dávají svým uživatelům za odměnu určité množství Satoshi za určité úkony. Mezi ty společnosti, které vyplatili odměnu do bitcoinové peněženky, patří (nutno většinou potvrdit CAPTCHA kód):

  • Moon Bitcoin – stačí vložit emailovou adresu, kterou si zaregistrujete na odkazovaném CoinPot (a vytvoříte si zde bitcoinovou peněženku), do které poté budou zasílány odměny za sledování reklam (z CoinPot si můžete peníze převést do své vlastní peněženky). Satoshi si můžete převést na svůj účet každých 5 minut po kliknutí na Claim now. Obdobně funguje i Moon Litecoin, který posílá litoshi – tedy nejmenší jednotku další měny zvané Litecoin. Třetí obdobou je Moon Dogecoin, který vyplácí další kryptoměnu Dogecoin.
  • FreeBitco.in – další reklamní klikací společnost (jednou za hodinu), která vyplácí Satoshi. Obdobně funguje také FreeDogeco.in, který vyplácí ve měně Dogecoin.
  • BTCclicks – reklamní společnost vyplácí za klikání na reklamy.